Položky 0
Sample Image

RFX séria od SAL

Prípojné konektory sú bez výnimky pozlátené, pričom napájacia a reproduktorová kabeláž sa pripája cez skrutkovacie konektory, medzi ktorými nechýbajú plastové rebrá zabraňujúce skratu (napriek tomu ale odporúčame použitie vidličiek). Dvojkanálový môže prijímať okrem štandardného nízkoúrovňového signálu aj vysokoúrovňový signál, čo ocenia hlavne majitelia lacnejších autorádií bez RCA (cinch) výstupov (je možné ho napojiť aj priamo na reproduktorové výstupy autorádia). Štvorkanálový obsahuje iba RCA vstup, ale obidva majú RCA výstup pre možnosť kaskádového prepojenia. Ďalším spoločným znakom je zabudovaná výhybka, aj keď s trochu odlišnými parametrami pri každom modeli. Výhybka dvojkanálového zosilňovača sa môže používať v režime HP (120 Hz – 3 kHz), ale aj LP (50 Hz – 250 Hz). Pri štvorkanálovej verzii jeden pár kanálov môže využívať HP filter (80 Hz – 400 Hz) a druhý iba LP filter (40 Hz – 250 Hz). Deliace frekvencie sa dajú nastaviť v každom prípade plynulo za pomoci vstavaného potenciometra, pričom strmosť výhybiek je 12 dB/okt. Ich existencia je v tejto triede veľmi dôležitá, pretože lacnejšie autorádiá neobsahujú aktívne výhybky a zosilňovače takto dokážu svojou vstavanou elektronikou obslúžiť hociktorý reproset alebo subwoofer. A na čo je to vlastne potrebné? Pri komponentných reproduktoroch použijeme HP filter, ktorý ich odbremení od nízkych frekvencií, ktoré už nedokážu preniesť v dostatočnej úrovni. Tým pádom ich môžete počúvať bez skreslenia do oveľa vyššej hlasitosti. Na druhej strane frekvencie vysielané subwooframi sa patrí ohraničiť, aby stredy už nezneli z takého reproduktoru, ktorý neumožňuje ich vyžarovanie v požadovanej kvalite (je zriedkavý reproduktor s veľkou plochou membrány, ktorý znie dobre aj na 600-800 Hz a nad touto hranicou ešte zriedkavejší, atď.). Ďalšou stránkou je, že ľudské ucho vie oveľa lepšie lokalizovať frekvencie vyššie ako 100 Hz, a tak aj umiestnenie prístroja vydávajúce zvuk. Voila – aktiváciou LP filtra pri woofri nedokážete lokalizovať bas a tak bude znieť celé frekvenčné pásmo (reproset + woofer) kompaktne !

Na obidvoch zosilňovačoch nechýba ani funkcia zvýraznenia basov, s ktorou sa dá dosiahnuť zdvih 6 dB a 12 dB.

Plusom za dané peniaze sú aj ich výkony. RFX 7230 vytlačí na 4 ohmoch 2 x 80 W, 1 x 230 W, 2 ohmoch 2 x 130 W (poistka 20 A) a RFX 7430 na 4 ohmoch 4 x 60 W, 2 x 160 W a na 2 ohmoch 4 x 80 W s dvoma 20 A poistkami.

Galéria

Použité produkty

Pozrite si podobné články, v kategóriách:

O autohifi vieme toho naozaj veľa, každý deň prejde našou montážnou dielňou pár áut a každá je iné, jedinečné – tak ako ich majiteľ. Zo skúseností vieme urobiť pre výsledok maximum a sme hrdí na to, že sa naši klienti pravidelne vracajú. Od roku 2004 píšeme blog o našich montážach a radi napíšeme článok aj o vašom aute – privezte ho a my vás presvedčíme!

Andrej Siváček, majiteľ Audiotuning

Napíšte nám…

Otázka

6 + 1 =

Autofólie – Carwrap – Ochranné fólie

Predaj a montáž: autofólií, ochranných fólií, okenných fólií, CarWrap fólií, karbónových fólií, bezpečnostných folií, dekoračných folií a leštenie svetiel.

U nás získate skvelý vzhľad aj zvuk. Nebojíme sa zložitosti, sme profesionáli a kvalita je pre nás základná veličina, ktorú predčí len spokojnosť zákazníka.

Z nášho blogu